júl 15

Ihrisko BLACK RIVER medzi 12-timi odporúčanými ihriskami na rok 2012 pre nemeckých golfistov

„12 PLATZE, DIE SIE 2012 SPIELEN SOLLTEN“

V poprednom nemeckom časopise píšucom o golfe: GOLF  JOURNAL  02/2012 vyšla zaujimáva reportáž o 12 ihriskách z celého sveta, ktoré by si počas roka 2012 mali nemeckí (a ostatní) hráči zahrať, ktoré im odporúča dlhoročne uznávaný odorník na hodnotenie ihrísk, Dr. Ortwin Klang (Dr. Ortwin Klang, uznávaný žurnalista, patrí okrem iného aj do odbornej komisie, vyhlasujúcej top 100 najlepších ihrísk na svete a mal tú česť všetky ihriská z top stovky osobne aj zahrať). Náš klub GCCB-B veľmi potešila správa, že medzi týmito 12 vybranými ihriskami z rôznych štátov (USA, Škótsko, Barbados, Fínsko, Dánsko, Bulharsko), si našlo svoje miesto aj ihrisko Black River. Vo štvrtok, 23. augusta 2012 sme dokonca Dr. Klanga privítali na neohlásenej návšteve priamo na ihrisku v Bernolákove, tak sa chceme s Vami podeliť o jeho pohľad na dizajn a kvalitu ihriska Black River, ktorý nam zhrnul v liste:

„Musím povedať že to bolo a je veľmi odvážne rozhodnutie navrhnúť takéto ihrisko v krajine, kde je golf stále ešte v začiatkoch svojho rozvoja. Ale Vy (Ing.Arch Kachlík ako dizajnér) máte víziu rozmýšlať dlhodobo dopredu a preto vlastne máte ešte ďalšie nápady ako Váš existujúci nárvh dizajnu vylepšiť. Čo sa mne osobne veľmi páči, je unikátny prvok – kamenné vyvýšeniny, ktoré som doposiaľ ešte nikde nevidel. Tie dodavajú ihrisku pozitívne odlíšenie a sú zaujímavejšie ako obyčajné pieskové prekážky. Veď tých máte na ihrisku dostatok tak či tak.

To, že uvádzate pri ihrisku, že je najťažším v Európe, sa zdá byť možno príliš skromným, pretože číslo jedna vo svete, so slope rejtingom 162, bolo ihrisko Koolau na Hawaji, a to ešte pred 11 rokmi, keď som ho navštívil. Odvtedy boli na ihrisku urobené zmeny a teraz sa pri tomto ihrisku uvádza slope rejting iba 152. Táto informácia sa dá zistiť aj na internete. Zaujímavá je skutočnosť, že ihrisko pritom neskracovali, dĺžka v jardoch bola zachovaná a to 7310 jardov z čiernych odpalísk. Vy ako dizajnér ste sa zmienili, že niektorí z Vašich hráčov (slovenskí hráči) ihrisko nemajú radi (nenávidia ho), pretože nerozumejú myšlienke samotného dizajnu. Môžem poznamenať, že takéto zmýšlanie (náhľad na  dizajn ihrísk) je široko ďaleko rozšírené. Veľká väčšina golfistov si vie hru užiť len v prípade, keď sa im darí a domov sa vrátia s dobrým výsledkom. Takže prirodzene preferujú ľahšie ihriská s jednoduchým dizajnom, kde si majú šancu zlepšovať hendikep a vidieť kvázi výsledok. Naopak, druhá skupina, znalci, tí majú radi výzvu boja s ťažkým a silným protivníkom.

Teraz je otázkou, čo by sa malo udiať, aby sa obidve proti názorové skupiny stretli na jednom ihrisku? Určite viete aj Vy, že najľahšou cestou (riešením) by bolo upraviť dĺžku fervejí (jednotlivých jamiek) a pridať ďalšie odpaliská. Bolo dlhoročným pravidlom, že ženy hrajú kratšie vzdialenosti ako muži, ale len nedávno sa začal v USA do popredia dostávať názor, aby sa výkonnostne menej zdatní hráči, konkrétne hlavne seniori (a seniorky) neostýchali hrať viac vpredu a hra sa tak stala pre nich ľahšou (viac radostnou). Na základe tohoto pohľadu, sa názov „Ženské“ odpaliská odstraňuje a červená farba sa nahrádza neutrálnou zelenou alebo zlatou. O tom sa ešte viac premýšlalo práve pri zmenách robených na ihrisku Koolau, kde okrem toho, že menili a posúvali odpaliská, ich aj umiestňovali na špecialne vybrané miesta, aby mal hráč priamy výhlad na grín a mohol sa na ihrisku pohybovať (v smere rany) bez priamych prekážok ako voda a rokliny, cez ktoré by za normálnych okolností musel hrať. Nad týmto by ste mohli pouvažovať do budúcnosti pri pokračovaní svojej práce, keď budete uvažovať nad tým, ako prilákať viac klientov, potom, ako bude dokončená rekonštrukcia zámku a celý areál sa stane populárnou rezortnou destináciou.

Možem povedať, že určite si nájdem dobrý dôvod, aby som o niekoľko rokov opäť toto miesto navštívil a pozrel si dosiahnutý progres. Hoci už teraz možete byť pyšný na svoju prácu a nemali by ste sa nechať vytáčať ľudmi, ktorí kritizujú Váš vynikajúci dizajn. Bolo by určite jednoduchšie postaviť pekné, malé, jednoduché ihrisko typu – prechádzka v parku. Ale ocenenie Vašej vykonanej práce zo strany expertov (ľudí, čo sa veciam rozumejú), by malo byť pre Vás viac uspokojivým a malo by Vás stimulovať k pokračovaniu vo Vašom kreatívnom prístupe v rámci golfového dizajnu.“

 

Ortwin Klang

Golf and Travel Writer

Member of Top 100 golf courses of the World Committee

 

Určite stojí za zamyslenie sa na týmto pohľadom človeka, ktorý si dizajnu ihrísk a ich kvalite profesionálne venuje niekoľko desaťročí.